DBA różni się nieco od większości gier bitewnych w których odległość mierzy się w centymetrach lub calach tutaj podstawową miarą jest 100 kroków. Przy skali 15mm 100 kroków to 2.5 cm w nieoficjalnym podręczniku do DBA można przeczytać iż dla skali 15mm 100k to 1 cal ( str.6) jednak pojawia się pewien problem gdyż cal to około 2,51 cm może się wydawać że to niewiele ale w przypadku gdy jeden z graczy posługuje się miarką calową a drugi własnoręcznie robioną miarką gdzie 100k=2,5 cm gracz posługujący się calówką ma 0,5 cm przewagi przy ruchu lekkiej kawalerii. W takim razie mamy 2 opcje obaj gramy na cale albo na 2,5 cm. Moim zdaniem lepiej grać własnoręcznie wykonaną miarką gdyż jest to zwyczajnie wygodniejsze moja wygląda tak
Miarka wycięta jest ze sklejki piłą z brzeszczotem o drobnych zębach ma wymiary 12,5 na 7,5 cm przyciąłem boki tak by mieć 4 długości ruchu . Następnie oszlifowałem całości papierem ściernym naniosłem podziałkę przy pomocy długopisu i czerwonego markera na koniec zabezpieczyłem wszystko grubą warstwą lakier warto dać 2 lub 3 warstwy gdyż miarka będzie raczej często trzymana w rękach i narażona na ścieranie.
Kolejnym niezbędnym elementem jest znacznik ZOC ( strefy kontroli ) jest to kwadrat o boku równym szerokości podstawki oddziału (w przypadku skali 15mm zoc ma bok 4cm ) najlepiej by był zaopatrzony w rączkę ułatwiającą manewrowanie nim między figurkami .
Mój znacznik jest zrobiony ze starego stempla pocztowego i sklejonych 2 podstawek 4*2 cm. Zdecydowałem się nieco ozdobić znacznik więc dałem 2 modele martwych żołnierzy (skala 10mm legioniści późno rzymscy Pendrakena ). Wykończenie tradycyjne piasek przemieszany z drobnymi kamykami pomalowane na brązowo i na koniec przecierka i trawka .
Można zrobić też wzornik zasięgu ostrzału jednak praktyka pokazuje że wygodniej jest ręcznie mierzć dystans od podstawki . Za to warto zrobić 2 wzorniki strefy rozstawianie gdyż bardzo ułatwia to przygotowanie do gry .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz