sobota, 21 kwietnia 2012

Sterter Szwedzki

Niedługo ukaże się starter szwedzki do OIM  rozważałem jego zakup ale ostatecznie się rozmyśliłem . W sumie decyzja nie byłą łatwa i została podjęta długim namyśle i zasypaniu forum masą pytań w związku z tym zdecydowałem się napisać krótką notkę o tym starterze. Na początek fotka całej zawartość ( zdjęcie pochodzi z forum OIM)


W skład startera wchodzą :
1x Pułkownik
2x2 Rajtaria
2x2 Dragonii (konno)
2x2 Dragonii (pieszo)
1x1 Działko regimentowe
Jest to oddział wydzielony na lata 1648-1660  o PS 5 lub 6 w zależności od tego czy dokupimy dodatkowy rozkaz  pułkownikowi szczegółowo wygląda to tak :
podstawę oddziału stanową 2 kompanie dragonów i 2 kompanie rajtarów  dodatkowo za +1PS można wykupić działko regimentowe i dodatkowy rozkaz dla pułkownika.  Szwedzi generalnie nie są zbyt liczną armią stawiają raczej na jakość ale podjazd ten jest moim zdaniem zbyt mały. W OIM  każdy podjazd może walczyć z każdym dzięki systemowi  efektów dodatkowych  ale optymalny rozmiar to PS 9-10  cytując ragozda "Najlepszy jest podjazd o 2 PS słabszy od przeciwnika  i lepiej by nie był bardziej niż 4 PS słabszy". Nie wiadomo jeszcze ile starter będzie kosztować ale podejrzewam że około 150 zł (taj jak starter RON)  żeby rozbudować  oddział to rozsądnych rozmiarów  trzeba będzie kupić jeszcze minimum 1 box więc trzeba będzie wydać  jakieś 80-90 zł. Nie poczytywał bym tego jako wady gdyż jak sama nazwa wskazuje jest to starter coś co będzie jedynie bazą do rozbudowy armii .

Wybrałem jednak i polecam składanie podjazdu z boxów  kupiłem box rajtarów  krajowych  i piechoty krajowej można już z tego złożyć podjazd w którym mamy zarówno muszkieterów i artylerię  jak i rajtarów  inną opcja jest podjazd z samych rajtarów lub rajtarów z dragonami  temat tanich podjazdów był już zresztą na forum omawiany ( http://www.ogniemimieczem.wargamer.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=1147). Szwedzi są generalnie jak mi się wydaje najtańszą armią  przez co jest dobra na początek . Mam zamiar dokupić jeszcze box dragonów i zamontować taki podjazd

Oddział wydzielony 1648-1660  PS 11
Pułkownik z 4 rozkazami
Major z 1  rozkazem
2 kompanie rajtarów
4 kompanie muszkieterów krajowych
1 kompania dragonów weteranów
1 działko regimentowe
4 podstawki czośników

Generalnie wszystkim którzy składają pierwszą armię polecam zajrzeć tutaj
http://www.ogniemimieczem.wargamer.pl/forum/viewtopic.php?f=21&t=1689

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz