sobota, 5 maja 2012

Jak zrobić czośniki cz.1

Dzisiaj  wpadł mi do głowy ciekawy pomysł na zrobienie czośników  co ciekawe pomysł był połączony z silnym zapałem do pracy więc nie czekając aż zapał przejdzie postanowiłem coś zmajstrować.
Na początek nieco teorii:
Czośniki to 4 gwoździe lub kawałki zaostrzonego drutu połączone tak, że po rzuceniu na ziemię jeden szpikulec zawsze był skierowany do góry" podręcznik OiM s.178 
Czośniki mają wymiary standardowej podstawki piechoty  czyli 4x2 cm  z opisu wynika że powinno to wyglądać  jak jakieś nieduże metalowe kolce wystające z trawy na podstawce oczywiście będzie to nieco przeskalowane bo gdyby chcieć zrobić idealnie wyskalowane czośniki musiałbym je robić pod mikroskopem.. Można wystawić 1 podstawkę czośników na 2 podstawki piechoty  więc musze wykonać 6 podstawek 
Eksperymentowałem  nieco  z przyklejaniem szpilek ale nie dało się ich dobrze przykleić  wpadłem na pomysł ze zszywkami i ten własnie pomysł zaprezentuje :
Potrzebne będą 
-Podstawki 4x2 cm mogą być wykonane własnoręczni ja mam gotowe z aluminium 
-Zszywki do zszywaczy biurowych 
-Pozostałe komponenty zależą  o tego jak chcemy wykończyć podstawki czośników  w moim przypadku będzie to piasek drobne kamienie i trawka statyczna 


Zszywki trzeba porozdzielać  na pojedyncze  gdyż fabrycznie są  złączone w paski  można  do tego celu użyć  skalpela. Gdy już mamy pojedyncze zszywki  przyklejamy je klejem cyjanoakrylowym do podstawek "dłuższą stroną" tak by 2 druciki sterczały do góry .
Gdy klej zwiąże trzeba wystające "kolce" przyciąć do odpowiedniej wysokości warto przy tym przymierzyć czośniki do figurek żeby dobrać odpowiednią długość  ostatecznie po przycięciu wygląda to tak

No a teraz to już co kto lubi wykańczamy podstawkę  trzeba tylko pamiętać by  kolce były dobrze widoczne. Na tym etapie przykleiłem do spodu blaszkę  tak by czośnii trzymały się foli magnetyczne.


Gdy tylko wykończę podstawkę wrzucę cz.2. Puki co czeka mnie matura z matmy więc reszta schodzi na dalszy plan

14 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysł! Trzeba tylko wybrać zszywki o najkrotszych bokach.

  Dlaczego potrzebujesz 6 podstawek czośników? Ja moim zrobiłem 4, bo wiecej nie da się wystawić w podjeździe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robię 6 na wypadek gdybym wystawiał regiment piechoty krajowej na poziomie dywizji w tedy mogę wystawić 6. Zszywki w sumie mają dość wąskie brzegi to takie "najzwyklejsze" zszywki z kiosku

   Usuń
 2. Nie nastawiałbym się na robienie tylu czośników, uchylając rąbka tajemnicy mogę powiedzieć, że niedługo będzie miała miejsce zmiana przepisów ich dotyczących w OiM ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uchyl więcej tego rąbka. W jaką stronę pójdą ich zasady, będzie wogole można nimi grać i kiedy ta Errata?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedługo oficjalna informacja pojawi się na forum, dogadujemy jeszcze szczegóły.

   Usuń
 4. Ok. To powiedz chociaż w którym temacie, żebym nie przegapił. Ciekawe co zmienicie odnośnie ich ilości i sposobu działania. Żal by było, jakby całkowicie zniknęły albo straciły jakiekolwiek znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Będzie odpowiedni temat, zmieni się także przynajmniej jednak zasada dotycząca łuku, więc na pewno temat będzie widoczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ciekawe co z tego wyniknie na kozły hiszpańskie w podjeździe raczej nie ma co liczyć ? Może warto by wszelkie dotychczasowe zmiany zebrać w jednego PDFa tak to sobie gracze muszą sami po forum wyszukiwać a tak się PDFa wydrukuje i gdzieś w podręczniku będzie trzymało

   Usuń
  2. Kozły w podjeździe? Nie no, dobry dowcip :) oczywiście że nie ma szans.
   Zrobimy pdf z aktualną erratą, musimy jeszcze dogadać na forum wewnętrznym kilka zasad które chcemy zmienić.

   Usuń
  3. No racja wyłgópiłem się z tymi kozłami

   Usuń
 6. Tak, będzie też zmiana w mechanice.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mechanicy czośników czy łuków? Dobra. Wrzucajcie Panowie wpis o zmianach/erracie na stronę OiM. A PDF to dobra rzecz. Trochę się dziwie, ze jeszcze bo nie ma.

  Przepraszam też za spam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mechanice czośników, łuki dostaną pewną zmianę w zasadach.
   Tak jak już pisałem - errata będzie na forum, będzie też odpowiedni pdf z wszystkimi zmianami.

   Usuń
  2. Tak, zbierzemy wszystkie rozsiane po forum kwestie, dodamy do erraty dostępnej aktualnie na forum i wrzucimy do ściągnięcia na stronę.

   Usuń